مربی تغییر و کوچ بین المللی

یادگیری سریع

عاداتی که منجر به یادگیری سریع و بهتر میشود.

241

عاداتی که منجر به یادگیری سریع وبهتر میشود.

چندبار شده زمانی که مشاهده میکنیم دیگران سریع و به راحتی یاد میگیرند حسرت خورده باشیم؟

دیگران به راحتی مطالب را مطالعه می کنند وبه ذهن میسپارند و در موقع نیاز از آن استفاده می کنند،و این درحالی است که ما بیشترین زمان را برای یادگیری صرفکرده ایم اما همچنان درگیر یادگیری هستیم و مطالب را هنوز به طور کافی در ذهن نسپردیم.

خوب چه بخواهید قبول کنید یانه،همیشه شیوه های بهتری برای یادگیری و بخاطر سپاری هست که میتواند کمک زیادی به ما کند که در اینجا ۸ مورد از این عوامل را خدمت شما بیان می کنم

۱: ایجاد فضا ومحیط مناسب برای مطالعه

همیشه با وجود یک فضای مناسب برای یادگیری و مطالعه به ما کمک می کند روحیه شادابتر ومناسبتری داشته باشیم و همین امر باعث بهبودی در یادگیری میشود،اما توجه کنید که نباید ایده آل گرا باشیم و بگوییم که حتما باید یک فضای مناسب مهیا شودو بعد شروع به مطالعه و یادگیری کنیم بلکه باید همان فضایی که داریم را برای یک مطالعه عالی آماده کنیم و از آن استفاده کنیم.

۲ : نکات کلیدی را یادداشت کنید

همیشه این مساله بوجود آمده است که یک کتاب را به مدت ۱ساعت مطالعه کردیم و زمانی که کتاب را کنار گذاشتیم فکر میکنیم که متوجه محتوای کتاب شده ایم بعد از آن میرویم وبه دیگر کارهایمان میپردازیم و حدود ۲۴ساعت بعد از مطالعه ما بیش از ۸۰درصد مطالب را فراموش کرده ایم، چرا؟؟

به این دلیل که نکات کلیدی وطلایی مطالب را یادداشت نکردیم

هنگام مطالعه اگر یادداشت برداری کردیم و پس ازاتمام مطالعه یکبار دیگر به نکات یادداشت شده نگاهی انداختیم باعث یاداوری میشود سپس ۲۴ساعت بعد دوباره نکات یادداشت شده را مرور کنیم باز یاداوری میشود و این باعث میشود که ماندگاری مطالب در ذهن مان بیشتر شود.

این که مطالب را فراموش کنیم برای همه انسانها اتفاق می افتد. اما اگر بخواهیم مطالب را سریعتر یاد بگیریم و بدون اینکه بارها وبارها مطالعه کنیم بخواهیم در ذهن مان بماند،باید نکات طلایی هر آنچه را که یاد میگیریم را یادداشت کنیم. زمانی که این کار را میکنیم بخشی از مغزمان به نام مرکز فعال‌کننده مشبک یا

Reticular Activating Center یا به اختصار RAS فعال می‌شود.

این RAS، فیلتری برای همه چیزهایی است که مغز را می‌خواهد پردازش کند. با نوشتن به موضوع اهمیت بیشتری می‌دهیم و در نتیجه بیشتر در حافظه مان باقی می‌ماند. در سال ۲۰۱۰ در مورد تاثیر نوشتن بر فعال شدن مغز تحقیقی انجام گرفت. در این پژوهش مشخص شد، وقتی از کودکان خواسته می‌شود، مطلبی را بنویسند، مراکز یادگیری‌شان نسبت به زمانی که فقط آن را می‌بینند، بیشتر فعال می‌شوند. البته حجم تکالیف نوشتاری بالا هم در کاهش عملکرد منطقه یادگیری قابل توجه است. بنابراین اصل اعتدال در نوشتار را فراموش نکنید.

۳: از ایده ها استفاده کنید

برای یادگیری بهتر ،مخصوصا اونهایی که طولانی تر و سختتر است، از هر ابزاری که دارید استفاده کنید. یکی از این ابزارهت ارتباط برقرار کردن بین ایده ها واستفاده از ایده هاست.

بین اطلاعات جدید و اطلاعاتی که در ذهن دارید ار تباط برقرار کنید واز ایده جدید استفاده کنید ،برای مثال، اگر رنگ قرمز را به عنوان نشانی از “فوری” یا “مهم” در نظر بگیرید، می‌توانید اطلاعات جدیدی که فکر می‌کنید مهم هستند را با این رنگ در ذهن‌تان علامت‌گذاری کنید.

۴ : عضلات مغزمان را تقویت کنیم

مغز هم مانند ماهیچه های بدن اگر مورد استفاده صحیح قرار گیرد تقویت می شود و هرچه بیشتر تقویت شود قوی تر میشود،چه در حافظه، قابلیت‌های شناختی و چه سرعت. همه اینها دفعه بعد که نشستیم و قصد یادگیری داشتیم به ما کمک خواهند کرد

ما می‌توانیم مغزمان را با یاد گرفتن چیزهای جدید آموزش بدهیم، پس بهتر است به دنبال موضوعات جدید و جالب برای مطالعه باشیم. روش دیگر استفاده از منابع آنلاینی است که می‌توانند عملکرد مغز شما را بهبود ببخشند.(البته اغلب این منابع در قالب بازی‌های فکری هستند).

۵:  مطالعه زیاد داشته باشیم

قطعا مطالعه کردن روزانه اثرات مثبت وخوبی برایمان دارد .شخصی که به طور مرتب و روزانه  مطالعه می کند نسبت به فردی که مطالعه ندارد تفاوت های زیادی دارد به طوریکه سریعتر یاد می گیرد و مفاهیم هر چند سخت را به یاد میسپارد.

دلیل این که چنین اتفاقی برایمان رخ می دهد این است که هرچه بیشتر بخوانیم یادگیری اطلاعات نوشتاری آسان تر می شود.و هرچه بیشتر این کار را انجام دهیم سرعت مطالعه مان افزایش پیدا می کند واین میتواند یک توصیه برای شما خوبان باشد که اگر میخواهید سرعت مطالعه تان بالاتر رود پس بیشتر مطالعه کنید.

۶: مطالبی را که یاد گرفتیم عملی کنیم

این یک مبحث بسیار مهم در یادگیری ست که تا زمانی دانسته های خودتان را عملی نکنیم یادگیری آن برایمان دشواراست، قطعا باخواندن کتاب نمیتوانیم پزشک شویم بلکه باید دانسته هارا به مرحله اجرا درآوریم.

برای یاد گرفتن چیزی همیشه باید بیرون رفته و اطلاعاتی که به تازگی فرا گرفته‌اید را عملی کنید.

۷: از هر روشی که باآن راحت هستیم برای یادگیری استفاده کنیم.

روش های گوناگونی برای یادگیر وجود دارد این مدل‌ها بصری، شنیداری، خواندنی/نوشتاری و لمسی هستند. هر یک از ما با بعضی از این روش‌ها نسبت به روش‌های دیگر راحت‌تر هستیم.

انسانهای بصری: افرادی که مدل یادگیری آنها از نوع بصری است، معمولاً نیاز دارند متون را در قالب نمودار، جدول و تصویر بیاموزند. این افراد ترجیح می‌دهند مطالب را به صورت فهرست‌وار و خلاصه مطالعه کنند و برای درک بهتر یک مطلب نیاز دارند نمایش تصویری از آن را مشاهده کنند.

شنیداری: این افراد معمولاً در کلاس‌ها و سخنرانی‌های طولانی مدت بیشترین سطح یادگیری را دارند. این افراد با شنیدن صدای آموزگار و یا سخنران و توضیحات صوتی بهتر متون را یاد می‌گیرند. البته این روش آموزشی معمولاً در کلاس‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها بسیار پرکاربرد است و اساتید از این شیوه برای آموزش متون استفاده می‌کنند.

خوانداری/نوشتاری: آموزنده‌ی خوانداری یا نوشتاری از تکنیک تکرار کلمات و نوشتن بهره می‌جوید. که این روش به وضوح با سبک‌های دیداری و شنیداری هم‌پوشانی دارد. چرا که کلمات و نوشته می‌توانند جزء هر دو سبک باشند اما معمولاً فردی که این روش را ترجیح می‌دهد از طریق یادداشت‌برداری می‌آموزد..

لمسی: آموزنده عملی تجربه عملی را ترجیح می‌دهد. او دوست دارد از دست‌هایش کمک بگیرد و بتواند اشیا را لمس کند و یا حس کند.

۸: مطالب را پس از اینکه یاد گرفتیم به دیگران آموزش دهیم.

“هیچ کس در مورد موضوعی به اندازه‌ای کسی که مجبور است آن موضوع را تدریس کند یاد نمی‌گیرد”-پیتر دراکر

تاز مانی که اطلاعات را به دیگران منتقل کنیم،بهتر میتوانیم اطلاعات را یاد بگیریم

زمانی که هرآنچه را که یاد گرفتیم را به دیگران یاد دهیم،بهتر در ذهن مان ماندگار میشود واطلاعات بیشتری را یادمیگیریم ،همچنین، متوجه خواهیم شد که در چه ناحیه‌ای کمبود داریم و به سراغ رفع آن می‌روید.

نویسنده :مسلم شهریاری راد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.